Najczęściej zadawane pytania

Utworzone przez Support techniczny naviBOAT, Zmodyfikowano dnia Sat, 30 Jul 2022 o 04:32 PM wg Support techniczny naviBOAT

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


1. Jak pobrać aplikację naviBOAT na telefon lub tablet ?

Aplikacje można pobrać odpowiednio dla:

IOS (iphone, ipad): https://apps.apple.com/us/app/naviboat/id1526982699

Android OS (telefony, tablet)http://play.google.com/store/apps/details?id=com.oziqu.naviBOAT


2. Jak połączyć się z aplikacji do systemu naviBOAT ?

W aplikacji naviBOAT w zakładce ustawienia, znajduje się sekcja "Urządzenia - wyszukiwanie urządzeń" upewnij się że nadajnik jest włączony ( pali się czerwona dioda led ) oraz że bluetooth w telefonie jest aktywny. Następnie na liście urządzeń pojawi się urządzenie ( transmitter ) naviBOAT. Po wybraniu urządzenia zostaniemy zapytani o PIN który można znaleźć z tyłu urządzenia na tablicy znamionowej oraz na 1 stronie instrukcji dodawanej do zestawu.


3. Jak ładować nadajnik naviBOAT ?

Aby rozpocząć procedurę ładowania nadajnika, należy podłączyć dołączany do zestawu przewód zasilający micro-usb i wpiaść do w port oznaczony "CHARGE". Gdy rozpocznie się procedura ładowania zapali się zielona dioda. Po pełnym naładowaniu dioda zgaśnie. Cały cykl ładowania przy pełnym rozładowaniu trwa ok. 3 godzin. 


4. Nie mogę połączyć się z systemem naviBOAT, jaka może być przyczyna ?

W takim przypadku należy upewnić się że mamy włączony bluetooth w telefonie/tablecie oraz czy bateria nadajnika nie jest rozładowana. Jeżeli po włączeniu dioda LED nie pali się na czerwono oznacza to że nadajnik jest rozładowany.


Jeżeli bluetooth mamy włączony, oraz czerwona dioda LED w nadajniku jest zapalona, należy upewnić się czy nadajnik naviBOAT jest poprawnie sparowany z naszym telefonem/tabletem. W tym celu należy przejść do zakładki ustawienia w aplikacji naviBOAT następnie - Bluetooth / wyszukiwanie urządzeń. Na liście powinno pojawić się urządzenie, po jego dodaniu zostaniemy poproszeni o PIN ( PIN znajduje się w instrukcji oraz z tyłu nadajnika naviBOAT na tabliczce znamionowej ).

 


5. Mam wrażenie że sterowanie jest za bardzo czułe, jak zmniejszyć czułość ?

W zakładce ustawienia w sekcji "sterowanie" należy zmniejszyć stopień czułości skrętu.


6. Łódka płynie łukiem lub płynie do celu prosto ale wraca łukiem, co zrobić ?

Najczęściej przyczyną takiej sytuacji jest źle skalibrowany kompas, w zakładce ustawienia w sekcji "Kompas" uruchomimy procedurę kalibracji. Należy przy tym pamiętać że kalibrację wykonujemy na otwartym terenie np. nad brzegiem wody z dala od wysokich skarp, oraz z dala od potencjalnych zakłóceń.


7. Łódka płynie idealnie do celu, jednak wracając do DOM myli się o 1-2 metry.

W takim przypadku należy upewnić się że za nami nie ma wysokich drzew lub skarpy ( przede wszystkim z punktu widzenia łódki - gdzie umieszczony jest odbiornik GPS ), w takim przypadku część satelit może być zasłonięta przeszkodami, co może generować taki objaw. Należy zaznaczyć również że w łódce podczas dopływania do celu wykonują się zupełnie inne obliczenia/algorytmy niż w przypadku powrotu, innymi słowy priorytetem dla nas od początku było precyzyjne dopływanie do punktu zrzutu zestawu / nęcenia. Bardzo ważną kwestią jest również sposób zaznaczania punktu DOM. * - Przeczytaj również punkt 8. 


Opisywany wyżej problem może mieć miejsce również dopływając do celu jeżeli cel zrzutu jest np. na drugim brzegu przy wysokiej skarpie.


8. Jak zaznaczać punkty naviPOINT z najwyższą możliwą precyzją ?

Po uruchomieniu systemu, należy odczekać na możliwie największą liczbę satelit ( gdy system był uruchamiany w tym samym dniu oraz miejscu stanie się to w ciągu kilku sekund ) następne proponujemy przepłynąć w ruchu 20-30 metrów i dopiero zaznaczyć punkt docelowy lub DOM. W ten sposób unikniemy pojęcia tzw. dryfu GPS - który może się przydarzyć w bezruchu systemu. * - Przeczytaj również punkt 9.


Dotyczy to również samego bardzo powolnego dryfu łódki, zalecamy unikania zaznaczania punktów w sytuacji bardzo powolnego dryfu łódki lub dłuższego bezruchu na wodzie.


9. Łódka stoi w miejscu na brzegu a punkt na mapie przemieszcza się. Dlaczego ?

Powodem może być efekt dryfu GPS, który może przydarzyć się gdy łódka pozostawiona jest w miejscu w bezruchu. Efektem dryfu GPS będzie "wędrowanie punktu wokół fizycznego miejsca znajdowania się łódki". Dryf GPS najczęściej obserwowany jest w sytuacji gdy sygnały z satelitów GPS przechodząc przez atmosferę wchodzą w interakcję z innymi obiektami w otoczeniu (np. drzewa,  wzniesienia, góry, budynki, powierzchnie odbijające sygnał i wiele innych) mogą zostać zakłócone.


10. Rozłącza telefon/tablet z systemem, co może być powodem ?

Należy upewnić się czy jesteśmy z urządzeniem telefon/tablet w pobliżu nadajnika naviBOAT, połączenie do nadajnika realizowane jest poprzez bluetooth, w tym przypadku jesteśmy ograniczeni zasięgiem w zależności od warunków od 30-50 metrów. Bardzo ważne jest również aby pomiędzy telefonem/tabletem a nadajnikiem naviBOAT nie było żadnych przeszkód typu drzewa, skarpa etc.


11. Na jakiej wysokości umieścić nadajnik aby zasięg był jak najlepszej jakości ?

Sugerujemy nadajnik naviBOAT umieszczać na statywie, minimalnie na wysokości naszego pasa, bardzo dobrze gdy będzie to wysokość ramion/głowy.


12. Pomiar baterii w łódce wydaje się być nie adekwatny do stanu rzeczywistego.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ręczna kalibracja tzn. ustanowienie górnego zakresu naładowania oraz dolnego czyli rozładowania baterii. Aby wyznaczyć górny zakres naładowania ( w sytuacji gdy baterie są naładowane w 100% ) przechodzimy do zakładki "Ustawienia" oraz "Ustawienia zaawansowane", następnie w sekcji "Zasilanie" klikamy przycisk "Poziom maksymalny", po potwierdzeniu system zapamięta wartość która oznacza maksymalny poziom baterii. Aby wyznaczyć poziom minimalny, robimy analogicznie ( w sytuacji gdy baterie są rozładowane ) z tą róznicą że klimamy w przycisk "Poziom minimalny".


13. Potrzebuje wymienić antenę do nadajnika/odbiornika naviBOAT, jaką wybrać ?

Dobierając antenę ważne są jej parametry tj. zakres częstotliwości powinien wynosić 2.4GHz. Istotny jest również typ złącza: SMA ( pin męski w środku gniazda anteny )


14. Zapomniałem hasła logowania do systemu naviPOINT, jak je zmienić ?

Aby zmienić hasło, zapraszamy na stronę resetowania hasła: https://www.naviboat.eu/password-reset/ 

Istnieje możliwość korzystania z aplikacji bez logowania, w takim przypadku należy kliknąć przycisk "POMIŃ" w prawym górym rogu ekranu logowania. W przypadku pominięcia logowania synchronizacja punktów z serwerem ( kopii zapasowej ) nie będzie możliwa.

Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł